15 Ocak 2012 Pazar

A.Ş.K. neyin kısaltması? / TUNA KİREMİTÇİ

+ Yaklaşmaya korkan insanlar vardır. Yaklaştıkları zaman ruhlarının görüneceğinden korkarlar.
Her zaman mesafelidir onlar. Bayrak törenlerindeki çocuklar gibi, dirsek mesafesinde dururlar hep. Çocuklarına karşı da öyledirler, eşlerine dostlarına karşıda. Alçıdan yontulmuş bir büst gibi çıkarlar karşınıza. İçlerine sızmak, aslında ne düşünüp hissettiklerini anlamak çoğu zaman mümkün değildir.Onlar mesafelere inanırlar, mesafelerin koruyucu gücüne.
Böyle insanlara bakarken, sizi yaklaşmaktan alıkoyan görünmez bir duvarla çevrili olduklarını anlarsınız. Bu duvarı ören geçmişte yaşadıklarıdır aslında. Hepimiz gibi onlarda kırılmış, örselenmiş, yenilmişlerdir.
Tanıdığınızı sanırsınız onları, oysa her fırsatta bir yabancıya dönüşüverirler.
Anladığınızı sanırsınız, oysa labirentleri ilk fırsatta sizi de çekiverir bağrına.
Sevdiğinizi sanırsınız. Oysa günün birinde anlarsınız ki sevecek kadar tanımamışsınızdır aslında.
Tanımanıza izin vermemişler.Yaralı kuşlardır onlar. Yaralarını kimseye göstermek istemezler. Zordur yaralı bir kuşla birlikte yaşamak. Sabır ve dayanma gücü ister.

+ Kış duygusu, bir tatlı yalnızlık demek. Hüzünlenmenin zevki, sessizliğin melodisi demek. Kış duygusu, kalın bir Rus Romanına başlamadan önce içilmiş bir fincan kahve demek. Kış duygusu, gece vakti sevdiğimizin üstünü örtmek demek.

+Kışın Gerçekleri;
1- Aslında herkes yalnızdır. Bu durum, bazı şartlar dahilinde somut olarak ortaya çıkar. Mesela kış gibi.
2- Herkes hüzünlenebilir. Bazıları bunu saklamayı daha güzel becerir. Bazı durumlarda ise onlar bile zorlanabilirler. Kış gibi.
3- Herkes üşüyebilir. Kaç kat zırh kuşanmış da olsak, bazen masum görünen bir ses, koku ya da dokunuş iliklerimize işleyip bizi üşütebilir.
4- Herkes yanılabilir. Yaz ayları gözlerimizi kamaştırdığı için yanlış insana gönül vermiş, yanlış şarkıyı dinlemiş, yanlış kitabı okumuş olabilir. Kış ayları bu tür hataların telafisi için her bakımdan uygundur.
+Telaşla finiş çizgisine varmak zorunda olduğumuz bir yarış pisti değil aşk. Sindire sindire yol alabileceğimiz ağaçlı bir yol.

+Son sayfaya ulaşmak için o kadar acele ediyorlar ki, yol boyu sıralanmış güzellikler gözlerinden kaçıveriyor.

A.Ş.K. neyin kısaltması? / TUNA KİREMİTÇİ

Hiç yorum yok: